Jak wyczyścić pamięć w naszym telefonie? 

Jeżeli mamy zamiar sprzedać lub podarować komuś swój poprzedni telefon, to musimy zdawać sobie sprawę, że wciąż może on posiadać nasze dawne, prywatne dane. Być może na telefonie pozostaną zapisane nasze dane do logowania, kopie zapasowe zdjęć i innych materiałów. Z pewnością dostęp osób postronnych do nich będzie niezbyt przyjemną rzeczą. Ponadto codzienne korzystanie z obecnego telefonu wiąże się z gromadzeniem niepotrzebnych plików i danych, które tylko spowalniają nasze urządzenie. Podpowiadamy zatem, jak należy poprawnie wyczyścić pamięć telefonu.

 

Pamięć podręczna smartfona 

Nie da się ukryć, że czyszczenie pamięci podręcznej dotyczy zarówno osób sprzedających swój telefon, jak i na co dzień z niego korzystających. Nasz smartfon każdego dnia gromadzi pliki i informacje w trakcie użytkowania. Zapisywane są przez niego odwiedzane przez nas strony internetowe w przeglądarce, pamięć procesora i RAM, systemu plików, do których często chcemy uzyskać dostęp. Nie możemy zapominać, że pamięć podręczna przyspiesza dostęp do często używanych funkcji czy rozwiązań, jednak im więcej się jej nagromadzi w naszym telefonie, tym będzie miała ona negatywny wpływ na działanie smartfona. 

Proces czyszczenia pamięci podręcznej jest niezwykle prosty, a przy tym bezpieczny dla naszego telefonu. Nie ma on wpływu na nasze pliki. Podczas opróżniania pamięci podręcznej nietknięta pozostaje muzyka, filmy, zdjęcia, jak i również dokumenty tekstowe. Skasowaniu ulegną za to zapisane strony, ciasteczka, jak i również zapisane niektóre hasła. Możemy za pomocą wbudowanej aplikacji systemowej usnąć całą pamięć podręczną lub też ręcznie dokonać jej opróżnienia w poszczególnych programach. Warto jednak pamiętać, iż nie jest zalecane czyszczenie aplikacji, z których często korzystamy, albowiem mogą one się w następstwie tego dłużej uruchamiać. Jeśli dokonujemy tej czynności raz na jakiś czas, to jest niemal pewne, iż każdorazowo usunięte zostaną setki MB danych, a nawet pliki zajmujące ponad 1 GB. 

 

Szyfrowanie danych w telefonie 

Zarówno na Androidzie jak i również iOS istnieje opcja szyfrowania danych. Polega ona na tym, że po jej aktywacji i przywróceniu ustawień fabrycznych w pamięci naszego telefonu nie ostaną się żadne prywatne pliki. Jest to bardzo prosta, a przy tym skuteczna metoda, którą warto stosować w swym smartfonie.

 

Ustawienia fabryczne smartfona 

Wspomniana opcja resetu telefonu do ustawień fabrycznych jest najprostszą metodą, aby oczyścić telefon ze wszelkich naszych prywatnych danych. Taki reset fabryczny w przypadku urządzeń marki Apple pozwoli usunąć wszystkie dane zgromadzone na urządzeniu. W przypadku telefonów z  Androidem polecamy wspomniane wcześniej zaszyfrowanie urządzenia przed przywróceniem ustawień fabrycznych. Osoba chcąca uzyskać dostęp do usuniętych lub zapisanych plików, musiałaby posiadać nasze prywatne hasło. Warto na wszelki wypadek oczywiście wymyślić skomplikowany klucz, który będzie niezwykle trudny do odgadnięcia.

 

Gotowe aplikacje do czyszczenia pamięci w smartfonie 

Choć smartfony posiadają wbudowane oprogramowanie służące do czyszczenia pamięci telefonu, niepotrzebnych plików, to jednak warto zainteresować się osobnymi aplikacjami, które nie tylko pomagają w tym procesie, lecz również posiadają inne funkcje, których użycie wpływa na pracę telefonu. Do najbardziej polecanych programów zaliczyć możemy znany również z komputerów CCleaner, Clean Master, Power Clean, AVG Ultimate. Takie aplikacje nie tylko wpływają na usuwanie danych, lecz również zapewniają optymalizację smartfona, zwłaszcza pamięci RAM. Jest to darmowe oprogramowanie, dlatego warto posiadać jedną z wymienionych aplikacji na telefonie.