Przez lata jedynym i podstawowym elementem blokady telefonu był kod PIN, ewentualnie kod PUK, jeśli urządzenie zostało zablokowane. Jednak wraz z wprowadzeniem na rynek smartfonów, zaczęto myśleć nad nowymi metodami blokady ekranu, całego telefonu. Postanowiliśmy im się przyjrzeć nieco bliżej i ocenić, która metoda jest najskuteczniejsza

Blokada telefonu za pomocą Hasło i PIN

Lata mijają, a nadal wiele osób ceni sobie możliwość wpisania kodu PIN lub samodzielnie wymyślonego przez siebie hasła. W zależności od systemu czy modelu hasło może się składać z kilku lub kilkunastu elementów, którymi są cyfry, małe lub duże litery, znaki specjalne. Z pewnością postronnej osobie niezwykle trudno będzie odgadnąć nasze hasło. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego, na co się zdecydujemy. Przeprowadzone badania wykazały, że bardzo duża liczba użytkowników telefonów stawia na hasła typu: 1234, 1111, qwerty, abcd, asdf. Posiadanie takiego hasła jest niczym podanie złodziejowi go na tacy. Warto zatem korzystać z takiej kombinacji, która będzie zawierać wszystkie pożądane elementy.

Blokada telefonu za pomocą wzoru

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza na chwilę obecną możliwość blokady ekranu telefonu. Składa się ona z 9 punktów, z których wybieramy dla siebie określony wzór do narysowania, bez odrywania ręki od ekranu. Badania naukowe wykazały, że istnieje aż 150 milionów dostępnych kombinacji. Znaczna cześć osób decyduje się jednak na rysowanie liter, figur geometrycznych, co również jest bardzo proste do odgadnięcia. Dlatego też zalecane jest wykorzystywanie dłuższego i nie tak popularnego wzoru, przez co wpłyniemy na zwiększenie bezpieczeństwa swego telefonu, danych na nim zawartych.

Blokada telefonu za pomocą Odcisku palca

To jedna z nowszych metod blokowania telefonu. Polega na tym, iż przy pierwszym uruchomieniu telefonu należy wybrać metodę blokady i przyłożyć do czytnika swój kciuk lub inny palec. Specjalny czytnik zeskanuje nasz odcisk, przez co zostanie on zapisany jako hasło blokady telefonu. Tylko przyłożenie jeszcze raz tego samego palca spowoduje odblokowanie urządzenia. Producenci stawiają zarówno na czytniki linii papilarnych w ekranie smartfona jak i w jego tylnej obudowie. To bardzo skuteczna metoda, jednak głośno było już o kilku przypadkach łamania takich zabezpieczeń.

Blokada telefonu za pomocą Skanowanie tęczówki oka

Firma Samsung wprowadziła pewien czas temu na rynek system skanowania tęczówki oka. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją rodem z filmów science-fiction czy też szpiegowskich. Telefon za pomocą przedniej kamery wykonuje skan naszej twarzy, zwłaszcza tęczówki oka i na ich podstawie zapisuje wszelkie niezbędne dane do blokady. Do skanowania tęczówki oka stosowana jest również dioda doświetlająca twarz światłem podczerwonym. Taki proces jest szybki i skuteczny. Niemniej jednak okazało się, że również i on może zostać oszukany. Pewien haker za pomocą zdjęcia właściciela telefonu oraz szkła kontaktowego bez trudu odblokował telefon, co wydawało się wcześniej czymś niemożliwym. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że raczej nasz telefon nie będzie tak cenny, aby ktoś fatygował się z wykonywaniem takich czynności.

Na co zatem postawić?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, która z tych metod jest najlepsza. Każda odznacza się wysoką skutecznością zabezpieczeń. W przypadku pinu oraz wzoru to od nas samych zależy, jaki będzie poziom ochrony smartfona. Jeśli tylko unikniemy wpisywania, wyboru banalnych haseł, kombinacji, to komuś obcemu niezbyt łatwo będzie odblokować nasze urządzenie. Oba skanery wydają się rozwiązaniem przyszłościowym, nad którego ulepszeniem już teraz pracują specjaliści największych marek na rynku.