Jak zabezpieczyć prawidłowo telefon przed uszkodzeniem?

 

Smartfony to urządzenia, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Dzięki mnogości funkcji są w stanie zastępować aparat, kamerę, odtwarzacz muzyczny. Niestety rozwój tych urządzeń sprawił, że nie są one tak odporne na uszkodzenia jak legendarna już dziś Nokia 3310. Najczęściej w wyniku upadku czy złego przechowywania telefonu, zarysowaniu, pęknięciu lub uszkodzeniu ulega jego ekran lub obudowa. Ma to następnie wpływ na właściwości estetyczne i użytkowe. Postanowiliśmy pokazać kilka rzeczy, które można wykonać w celu zabezpieczenia telefonu przed uszkodzeniem.

Prawidłowe przechowywanie

Smartfony choć są tworzone z coraz lepszych podzespołów i elementów obudowy, wciąż jednak należą do delikatnych urządzeń. Nieprawidłowe się z nimi obchodzenie, może powodować uszkodzenia mechaniczne, jak i ogólny zły stan techniczny. Dlatego też podpowiadamy tym razem, jak prawidłowo dbać o swój telefon.

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest prawidłowe przechowywanie telefonu. Często się nam zdarza trzymać go w tylnej kieszeni lub w którejś z przegródek w torebce, torbie. Jeśli obok telefonu znajdują się klucze lub ostre przedmioty, to nietrudno o zarysowanie czy uszkodzenie urządzenia. Warto zatem trzymać telefon w jednym, bezpiecznym miejscu. To samo tyczy się warunków domowych, gdzie źle położony smartfon wręcz się prosi o upadek.

Pokrowce lub futerały na telefon

Od lat jednym z najpopularniejszych elementów zabezpieczających telefony są pokrowce i futerały. Takie produkty służą do ochrony najważniejszych części smartfonów, a przy tym spełniają funkcje estetyczne. Na rynku znajdziemy zarówno pokrowce z klapką otwieraną na dół, otwieraną na bok, bez klapki czy też z miejscem na karty oraz wizytówki. Producenci stosują tutaj różnego typu rozwiązania, dzięki czemu każda osoba ma szansę na znalezienie idealnego egzemplarza dla siebie. Część pokrowców i futerałów to modele uniwersalne, a część jest przypisana konkretnym telefonom. Dzięki wzmocnionej konstrukcji chronią one telefony przed uszkodzeniami w czasie upadku, zarysowaniami, jak i zabrudzeniami dnia codziennego.

Obudowy i etui

Jeszcze większym powodzeniem cieszą się dedykowane obudowy oraz etui. Praktycznie do każdego smartfona znajdziemy zapasową obudowę lub etui, które zakłada się na zewnętrzną stronę telefonu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż zapewnia ono ochronę podczas upadku, a przy tym pozwala na spersonalizowanie telefonu. Wiele firm proponuje nam etui z grafikami filmowymi, sportowymi, muzycznymi, związanymi z przyrodą, sztuką, jak i również dostajemy szansę na podesłanie własnego zdjęcia, obrazu, który zostanie naniesiony na powierzchnię etui. W taki oto sposób nie tylko chronimy smartfona, lecz możemy stworzyć jedyny w swoim rodzaju model. Obudowy czy etui tworzone są z sylikonu, plastiku, gumy, a nawet aluminium czy drewna.

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakup pokrowca lub etui. Są to bardzo popularne, a przy tym skuteczne w swym działaniu produkty, jakie spełniają kilka podstawowych funkcji. Najważniejszą z nich jest ochrona smartfona przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Telefon zaopatrzony w etui będzie chroniony przed zabrudzeniami, a w wyniku upadku to etui lub pokrowiec przyjmą na siebie większą część uderzenia. W ten oto sposób można ocalić swój telefon przed uszkodzeniami. Nie można również zapominać, że takie akcesoria służą zmianie stylu, wyglądu smartfona, jak i personalizacji danego modelu. Możemy wybierać etui z konkretnym zdjęciem, grafiką, a często istnieje również opcja podesłania własnego projektu.

Pancerne etui

Alternatywą dla pokrowców może być Pancerne etui. Wykonany z wysokiej jakości materiałów z dbałością o szczegóły. Charakteryzuje się wzmocnioną ochroną kantów, podwyższonym rantem chroniącym wyświetlacz naszego telefonu. Dodatkowo posiada mocowanie do magnetycznego uchwytu samochodowego, dzięki czemu łatwo zamontujemy go w samochodzie. Będzie on w stanie także zagwarantować dobrą ochronę smartfona.

Szkło hartowane na ekran

Jeżeli zależy nam na maksymalnej ochronie ekranu smartfona, koniecznie powinniśmy zainwestować w szkło hartowane na ekran. Jest to rodzaj szkła o niezwykle wysokim stopniu twardości. W wyniku tego niezwykle trudno jest je rozbić czy zarysować. Jeśli dochodzi do mocnego upadku lub kontaktu smartfona z ostrym przedmiotem, to szkło idealnie ochroni ekran dotykowy przed jakimikolwiek problemami. Nawet jeśli samo szkło ulegnie zniszczeniu, to koszt jego wymiany wynosić będzie kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a nie 10, 20 razy więcej w przypadku całego ekranu telefonu.

Jedną z najczęstszych usterek związanych ze smartfonami są pęknięte lub zarysowane wyświetlacze. Mniejsze lub większe uszkodzenia będą wpływały nie tylko na estetykę, lecz również funkcjonalność urządzenia. Choć pierwsza rysa boli najbardziej, a do kolejnych się przyzwyczajamy, to jednak warto zadbać o czysty ekran. Służą ku temu folie oraz szkła hartowane. My w szczególności polecamy te drugie. Szkło hartowane w przeciwieństwie do folii nie tylko lepiej chroni telefon przed zarysowanym ekranem, lecz również dba o zwiększoną protekcję przed pęknięciami. Szkło samo w sobie jest trudne do zarysowania, a przy tym nie wpływa na panel dotykowy czy efekty kolorystyczne wyświetlacza. Zarówno szkła jak i folie to niedrogie akcesoria, które mogą uchronić nas przed koniecznością wymiany ekranu, co jest na ogół całkiem sporym wydatkiem.

Ubezpieczenie telefonu

Ostatnim elementem ochronnym może okazać się po prostu wykupienie ubezpieczenia. Zarówno sklepy jak i operatorzy oferują nam opcję ubezpieczenia smartfonu. W przypadku uszkodzenia, zalania telefonu, otrzymamy odpowiednią rekompensatę w postaci środków pieniężnych na naprawę, a nawet wymianę nowego urządzenia. Jest to jednak opcja polecana tylko właścicielom drogich modeli.

Ładowanie baterii

Obecne w dzisiejszych smartfonach akumulatory swą budową oraz sposobem działania różnią się nieco od tych, z których korzystaliśmy kilka lat temu. Dlatego też dawne nawyki muszą pójść w niepamięć. Przede wszystkim należy unikać formatowania baterii, rozładowywania jest do poziomu 0-5 procent. Wartość wskaźnika naładowania powinna się wahać w granicach 20-80 procent. Należy przy tym unikać długiego ładowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj ładowarka sieciowa do telefonu 20w. Dzięki niej szybko i sprawnie załadujesz telefon.

Uwaga na temperatury aby nie przegrzać telefonu

Smartfony są urządzeniami nieco jak czerwone wino - najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Zbyt niskie lub wysokie temperatury negatywnie wpływają na akumulator jak i niektóre podzespoły. Za duża temperatura negatywnie oddziałuje zwłaszcza na baterię. Musimy pamiętać o tym, że większość smartfonów posiada obecnie wbudowane akumulatory, przez co uszkodzona bateria będzie źródłem problemów. Latem należy zatem unikać trzymania telefonu na słońcu, w rozgrzanym samochodzie. Warto także nie załączać zbyt dużej ilości aplikacji, gdyż również mają one wpływ na zwiększoną temperaturę baterii. Może to być zaskakujące, ale niskie temperatury są jeszcze groźniejsze niż wysokie. Także negatywnie oddziałują na akumulator, obniżając jego żywotność, jak i wpływają na części układów elektronicznych. Unikajmy zatem wystawiania urządzenia na działanie mrozu, trzymajmy zimą telefon w pokrowcu, jak i również nie ogrzewajmy suszarką czy grzejnikiem smartfona po powrocie do domu