Jak płacić sprawnie smartfonem? 

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz częściej odchodzimy od tradycyjnej gotówki na rzecz pieniędzy elektronicznych. Przyszłością rynku stają się płatności zbliżeniowe, z których i tak sporo z nas już korzysta na co dzień. Jednak całkiem sporo osób decyduje się na korzystanie z płatności telefonem. Czym jest taka technologia i czy warto ją stosować?

 

Początki technologii 

Taka płatność telefonem dostępna jest już od pewnego czasu. Początkowo konieczne jednak było korzystanie z usługi sprzężonej ze specjalną kartą NFC-SIM, którą musieliśmy odebrać od operatora. Było to nieco uciążliwe, albowiem wymagało trochę zachodu z naszej strony. Ponadto początkowo mało banków, zwłaszcza w Polsce oferowało usługę takich płatności, dlatego też użytkownicy smartfonów musieli uzbroić się w cierpliwość. Jednak już po pewnym czasie wprowadzono system płatności opartych o chmurę lub Android Pay. Nowym systemem okazała się technologia HCE (Host Card Emulation), na której oparte zostało rozwiązanie MCBP (Mastercard Cloud-Based Payments). Dzięki niemu możliwe jest tworzenie cyfrowej wersji karty, której dane zostają po części zapisane w telefonie i w chmurze. W wyniku tego telefon potrzebuje połączenia z siecią, aby pobrać z serwera nowy zestaw kluczy jednorazowych do autoryzacji płatności. Jeśli chcemy korzystać z takich płatności, potrzebny jest nam telefon z systemem Android w wersji 4.4. lub wyższej, który dodatkowo wyposażony został w antenę NFC. Do poprawnej płatności potrzebna jest także aplikacja banku, która wspiera funkcję płatności zbliżeniowych. Telefonem możemy obecnie płacić w coraz większej licznie polskich banków. W sklepie wystarczy jedynie, że przyłożymy smartona z odblokowanym ekranem do terminalu płatniczego. Tak jak w przypadku karty płatniczej, możemy dokonywać szybkich transakcji do 50 złotych, a po przekroczeniu tej kwoty konieczne jest wpisanie PIN-u.

 

Płatność telefonem za pomocą Android Pay 

Android Pay z kolei wymaga pobrania osobnej aplikacji ze sklepu Google. Do aplikacji przypisujemy karty kredytowe lub debetowe. Działa tutaj technologia tokenizacji, którą realizuje usługa Mastercard Digital Enablement Service. Za każdym razem możemy wygenerować kilka tokenów, dzięki czemu możemy płacić jedną kartą używając kilku urządzeń. Dany token zostaje  przypisany tylko do jednego urządzenia, przez co zapłacenie z jego pomocą innym telefonem jest niemożliwe.

 

Płatność telefonem za pomocą - Zbliżeniowa naklejka na telefon 

Już kilka lat temu przez ING Bank Śląski wprowadzona na została na rynku zbliżeniowa naklejka na telefon. Jest to to karta zbliżeniowa w formie naklejki, wydawana do konta osobistego. Takie rozwiązanie przeznaczone jest do płatności za pomocą telefonu komórkowego. Umożliwia również wypłatę pieniędzy z bankomatów zbliżeniowych.

 

Płatność telefonem za pomocą BLIK 

Coraz większym powodzeniem wśród użytkowników smartfonów cieszy się BLIK. Jest to polski system płatności, który został pewien czas temu uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Ułatwia on dokonywanie zakupów, albowiem z łatwością zastępuje kartę płatniczą kodem wyświetlanym w aplikacji w smartfonie. Można bez przeszkód dokonywać zakupów za pomocą kodów BLIK. Pojawia się wtedy 6 cyfr, które wyświetlają się w aplikacji bankowej i służą do płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, jak i również wypłacania gotówki z bankomatów.

 

Masterpass 

Oczywiście płacić telefonem możemy również w innych sytuacjach oraz za pośrednictwem innych systemów. Jednym z ciekawszych jest niewątpliwie Masterpass. Jest to portfel elektroniczny, który pozwala nam w szybki sposób dokonać płatności dzięki możliwości przechowywania swoich danych płatniczych i adresowych w bezpiecznym miejscu. Do tego wirtualnego portfela możemy dodać nasze karty debetowe i kredytowe, a następnie za pośrednictwem portfela płacić w internecie bez potrzeby przepisywania danych z kart. Masterpass automatycznie dokonuje autoryzacji, przez co nie musimy w sklepie podawać danych swojej karty. To tylko jeden ze sposobów na płatności online. Równie dużym powodzeniem cieszą się takie aplikacje jak mPay czy SkyCash.