Najlepsze sposoby na zabezpieczenie danych w smartfonie 

Smartfony jak każde inne urządzenia elektroniczne bywają czasem zawodne. Musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że awaria systemu, podzespołów, jak i również uszkodzenia mechaniczne mogą wpłynąć na utratę zapisanych danych. A mamy, co tracić, albowiem na smartfonach przechowujemy zarówno zdjęcia, filmy, jak i pliki tekstowe. Często wykorzystujemy je również do pracy. Co zatem należy uczynić, jeśli dojdzie do utraty danych?

 

Jak zabezpieczyć smartfona przed utratą danych? 

Zanim przejdziemy do samego odzyskiwania danych, warto zastanowić się, jak możemy uchronić się przed utratą danych? Otóż większość modeli telefonów z Androidem umożliwia zapisywanie plików na kartach pamięci. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, albowiem w razie awarii smartfona, karta i znajdujące się na niej pliki powinny pozostać nienaruszone. To oczywiście tylko podstawowe zabezpieczenie, jednak warte stosowania. Oprócz tego zarówno w urządzeniach z systemem iOS oraz Android warto korzystać z chmury. Jest to odpowiednio iCloud oraz Google Drive lub Photos. Wszystkie wykonywane przez nas zdjęcia czy filmy będą automatycznie również zapisywane na serwerze. Ponadto możemy stworzyć i wysłać tam kopię zapasową naszych kontaktów, ustawień telefonu, backup systemu.

 

Pobranie danych z chmury

Jeśli dojdzie do utraty danych w telefonie, a posiadamy przy tym pliki zapisane w chmurze, to możemy automatycznie zdecydować się na ich transfer z serwera do telefonu. W przypadku samego systemu wraz z wszelkimi kontaktami czy zapisanymi wiadomościami, istnieje często możliwość ich przywrócenia wraz z opcją system restore, kiedy to uruchomiony zostanie konkretny punkt przywracania systemu. Działa to poniekąd jak w komputerze. Warto zatem uprzednio wykonywać co pewien czas backup na telefonie, co pomoże w zabezpieczeniu istotnych danych.

 

Program do odzyskiwania danych z telefonu

W zależności od stopnia uszkodzenia telefonu czy samej utraty danych możemy skorzystać ze specjalnego oprogramowania do odzyskiwania plików. Istnieje opcja podłączenia telefonu do komputera i wykonania całej operacji na pececie, jak i również dokonania tego za pośrednictwem aplikacji na smartfona. Opcja podłączenia do komputera okazuje się w szczególności pomocna, gdy mamy do czynienia z rozbitym telefonem lub takim, którego nie jesteśmy w stanieuruchomić. Być może uda się nam wtedy uzyskać dane z pamięci wewnętrznej.

 

Na chwilę obecną istnieje wiele programów do odzyskiwania plików na telefonach z systemem Android. Często możemy mieć do czynienia z zaawansowanym narzędziem, które pomoże nam uratować usunięte pliki z wewnętrznej pamięci telefonu, jak i również karty pamięci. Być może uda się nam w ten oto sposób odzyskać wszystkie rodzaje plików z pamięci wewnętrznej, zwłaszcza kontakty, SMS-y, zdjęcia, muzykę. Takie programy dają nam zwykle opcję podglądu usuniętych plików przed odzyskiwaniem. Dzięki takiej funkcji możemy zadecydować, jakie pliki chcemy odzyskać, a z którymi możemy się bez obaw pożegnać.

 

Pomoc specjalistów 

Jeśli niestety nie udało się nam dokonać samodzielnego odzyskania danych z pamięci wewnętrznej telefonu czy karty microSD, to ostatnią deską ratunku jest udanie się po pomoc do firmy zajmującej się fachowym odzyskiwaniem danych. Takie miejsca korzystają z profesjonalnych narzędzi, dzięki którym o wiele skuteczniej są w stanie odzyskać utracone przez nas pliki. Warto jednak wiedzieć, że taka usługa może kosztować całkiem sporo, dlatego dobrze jest się zastanowić nad tym, czy chcemy poświęcić określone środki na ratunek zdjęć czy muzyki. Nie otrzymujemy przy tym gwarancji, że uda się nam odzyskać wszystkie dane.