Jak dochodzi do ,,złapania” wirusa przez telefon?

Android jest takim samym systemem operacyjnym, jak wszystkie inne. Może być czasami tak, że jakaś aplikacja pochodząca ze Sklepu Play będzie zainfekowana. Gdy zainstalujesz taką aplikację w Twoim telefonie, bo będziesz w nim miał również wirusa. Może on działać na wiele różnych sposobów. Mogą się wyświetlać reklamy nad innymi aplikacjami. Tego rodzaju program może również próbować samodzielnie instalować wybrane przez siebie aplikacje w Twoim telefonie. Najgroźniejsze wirusy są w stanie nawet wykradać Twoje dane.

Zainstaluj dobrego antywirusa, na przykład 360 Security (bez roota)

Gdy nie masz ROOTa w telefonie, to znaczy uprawnień administratorskich, to Twoje możliwości są mocno ograniczone. W Sklepie Play możesz znaleźć bardzo wiele aplikacji, które są w stanie poradzić sobie z likwidowaniem tych mniej groźnych wirusów. Skuteczny antywirus może rozwiązać Twój problem. To znaczy wykryć wirusa. Gdy nie będzie umiał go całkowicie usunąć, to chociaż zablokuje jego działanie. Uwierz nam, tak naprawdę jest to bardzo wiele, gdy wirus przestaje być aktywny.

Jedną z wartych polecenia aplikacji antywirusowych jest 360 Security. Jest to pakiet bardzo dobrych narzędzi do oczyszczania Androida, likwidowania śmieciowych aplikacji oraz usuwania wirusów.

Gdy już zainstalujesz aplikację, to musisz ją uruchomić. Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki Antywirus. Znajduje się na górnym pasku narzędzi. W dalszej kolejności musisz zacząć skanować Twój telefon. Zadaniem antywirusa jest wykrycie szkodników, a następnie podjęcie próby ich usunięcia. Gdy znajdzie wirusa, to oznaczy go jako szkodliwe oprogramowanie.

Natomiast groźniejsze wirusy, z który program Security 360 sobie po prostu nie poradzi, zostaną poddane innej procedurze. Program znajdzie alternatywne rozwiązanie. Pokaże Ci, jakie działania musisz wykonać, aby wyłączyć wirusa i zahamować jego szkodliwe działanie. To również jest bardzo skuteczna metoda.

Usunięcie zainfekowanej aplikacji w trybie awaryjnym

Pierwszym krokiem jest włączenie trybu awaryjnego. Należy przytrzymać przez chwilę przyciska zasilania, aż na ekranie pojawi się okno z opcjami zasilania. Najczęściej są tam opcje wyłączenia telefonu, jego ponownego uruchomienia albo włączenia trybu samolotowego. Musisz wybrać wyłączenie urządzenia i przytrzymaj na tej opcji palec. Wtedy zobaczysz komunikat z pytaniem, czy chcesz uruchomić telefon w trybie awaryjnym. Gdy już jesteś w trybie awaryjnym, to musisz przejść do opcji Ustawienia, później Aplikacje, a następnie znaleźć aplikacje, których samodzielnie nie instalowałeś i po prostu je usunąć. Mamy nadzieję, że któryś z wymienionych sposobów pozwoli Ci pozbyć się wirusów z Twojego telefonu na bardzo długo.