Najważniejsze cechy serii Y

Oba modele pochodzą z rodziny Huawei Y. Jest to seria budżetowych smartfonów pochodzących od chińskiego producenta. Huawei sprzedaje bardzo duże ilości telefonów na europejskim rynku. Modele Y6, Y7 oraz Y3, w szczególności przypadną do gustu tym osobom, które chcą mieć smartfona ze stabilnym systemem oraz wysokiej jakości wyświetlaczem za niewielkie pieniądze. Jeżeli chodzi o ofertę Huaweia, to smartfony z serii Y są wyposażone we wzmacniane matryce, posiadające dodatkowe powłoki. Dzięki temu oferują lepszy kontrast oraz bardziej stabilne kąty widzenia. Za bezawaryjną pracę podzespołów jest odpowiedzialny standardowo system Android. Telefony z serii Y są wyposażone w procesory MediaTek.

System operacyjny

Huawei Y3 II posiada system operacyjny Android 5.1. Jest to aktualizacja Android ,,LolliPop”, wydanego w 2015 roku. Aktualizacja miała służyć przede wszystkim temu, aby sprzęt był bardziej stabilny i wydajny, a także bezawaryjny. System chroni również telefon przed zagubieniem oraz kradzieżą. Android 5.1 jest przeznaczony dla smartfonów, które obsługują więcej niż jedno urządzenie. Można na nim korzystać z HD Voice przez sieć LTE.

Natomiast w Huawei Y3 został zainstalowany system operacyjny Android 8.0 Oreo. Zaktualizowano w nim system powiadomień. Android Oreo wspiera kodek LDAC. To gratka dla osób, które cenią sobie wysoką jakość brzmienia. Ten system operacyjny daje również możliwość obsługi motywów graficznych zmieniającą grafikę systemu dzięki Overlay Manager Service (OMS).

Nakładka systemowa w Huawei Y3 II to Emu 3.1 UI, a w Huawei Y3 Android Oreo Go.

Rozdzielczość ekranu

Jeżeli natomiast chodzi o ekran, to w przypadku Huawei Y3 II, ma przekątną 4,5 cala, a Huawei Y3 aż 5 cali. W pierwszym przypadku rozdzielczość ekranu wynosi 480 x 854 pikseli, a w drugim 854x 480 pikseli. W Huawei Y3 II jest matryca LCD, a w drugim IPS LCD. Zagęszczenie pikseli w pierwszym modelu wynosi 218 ppi, a w drugim 196 ppi.

Procesor

Oba modele są wyposażone w czterordzeniowe procesory. Z tym, że w Huawei Y3 II jest to 1300 MHz, ARM Cortex-A7, a w Huawei Y3-4 x Cortex-A53 1,1 GHz. Model procesora w pierwszym telefonie to MediaTek MT6735M, a w drugim smartfonie jest to MediaTek MT6737M.

Pamięć

W Huawei Y3 II oraz w Huawei Y3 maksymalna pamięć operacyjna wynosi 1 GB. W obu modelach maksymalna pamięć wewnętrzna to 8 GB. Z tym, że Huawei Y3 może obsługiwać karty microSD do 128 GB.

Aparat przedni i tylny

Aparat główny w Huawei Y3 ma rozdzielczość aż 8 Mpix, przesłonę o jasności 2,0, diodę podświetlającą oraz autofocus. O wiele gorzej na jego tle wypada Huawei Y3 II. Ma aparat o rozdzielczości tylko 5 Mpix oraz diodę podświetlającą Dual LED. Oba modele mają aparat tylny o rozdzielczości 2 Mpix.

Łączność

Jeżeli chodzi o łączność, to w Huawei Y3 II mamy następujące możliwości: LTE, wifi, BlueTooth, GPS oraz USB. W Huawei Y3 dodano jeszcze Dual Sim oraz micro USB 2.0 (poza wcześniej wymienionymi metodami łączności).

Wymiary i waga

Wymiary Huawei Y3 II to 134,5 x 66,5 x 9,9 mm, a Huawei Y3 to: 145,1 x 73,7 x 9,5 mm. Pierwszy model waży 148 g, a drugi 175 g.

Który z tych modeli jest ciekawszy?

W całym zestawieniu o wiele lepiej wypadł Huawei Y3. Jest nowszy, bo z tego roku, ma większy ekran, robi zdjęcia w wyższej rozdzielczości oraz ma bardziej pojemną baterię. Za to Huawei Y3 II jest lżejszy. Wybór należy do Ciebie.