Gdzie można znaleźć kod IMEI?

W paru miejscach. Może być na przykład na naklejce na pudełku i w dokumentach zakupionego telefonu. Spójrz również na naklejkę w środku smartfona pod baterią. Jeżeli Twój telefon nie ma wyjmowanego akumulatora, to numer IMEI może znajdować się na wysuwanej etykiecie pod klapką na kartę SIM. Ostatnia możliwość to wystukanie kombinacji *#06#  albo wejście w Ustawienia/Informacje o telefonie. Dotyczy to systemów Android. Tylko i wyłączne. Skonfrontowanie numeru wyświetlającego się na ekranie telefonu z naklejką pod baterią może pokazać, czy ktoś nie wprowadzał zmian w oprogramowaniu sprzętu, aby zmienić IMEI. Musisz wiedzieć, że w Polsce takie działania są nielegalne i mogą oznaczać, że telefon pochodzi z podejrzanego miejsca. Jeżeli numery IMEI są takie same i jeszcze są zgodne z tym na pudełku, to telefon na pewno nie jest kradziony.

Serwis internetowy Ci pomoże

Specjalne strony internetowe umożliwiają sprawdzenie po numerze IMEI, marki oraz modelu telefonu, miejsca, w którym przebiegła jego pierwsza rejestracja i poprawność kodu IMEI. Jeżeli dany serwis współpracuje z operatorami, to można również zweryfikować, czy dany telefon nie jest zablokowany. Możesz wejść na następujące strony:

W odniesieniu do Ipponów można przykładowo uzyskać informacje ze strony SmartSerwis (http://www.smartserwis.net/check-imei).

Co może grozić za kupno skradzionego telefonu?

Zakup sprzętu z niepewnym numerem IMEI może wiązać się niestety z dość przykrymi konsekwencjami. Może zostać on zablokowany przez operatora, jeżeli zażąda tego jego właściciel. Jeżeli natomiast telefon zostanie skontrolowany przez Policję i wyjdzie, że został skradziony, to możesz zostać oskarżony o paserstwo. Możesz mieć również problem z naprawieniem urządzenia oraz ze sprzedaniem go w komisie. Dlatego, jeżeli chcesz kupić telefon na rynku wtórnym, to lepiej sprawdź go na wcześniej wymienionych stronach, aby mieć pewność, że pochodzi on z legalnego źródła i nie będziesz miał z jego powodu problemów w przyszłości.